Kąpieliska na Mazowszu

Przydatną informację dla mieszkańców Mazowsza (ale może nie tylko), lubiących spędzać wolny czas nad wodą, zamieścił na swojej stronie Sanepid. 

Okazuje się, że na Mazowszu mamy tylko 5 miejsc sklasyfikowanych oficjalnie jako kapieliska. Znajdują się one w: Kozienicach (Jezioro Kozienickie), Nieporęcie (Zalew Zegrzyński), Kącku k. Otwocka (Staw Kąck), Płocku (Zalew Sobótka) oraz Żyrardowie (Zalew na rzece Pisia Gągolina).
Z tego, w kąpielisku Sobótka w Płocku stwierdzono nieprzydatność wody do kąpieli (sinice), przez co kąpielisko uzyskało od Sanepidu negatywną opinię i nie powinno się tam kąpać do odwołania. Do pozostałych miejsc nie było zastrzeżeń i można z nich korzystać. Przypominamy, że jako kąpielisko określa się miejsce nad wodą posiadające odpowiednie zaplecze sanitarne oraz będące ściśle zabezpieczone przez ratowników (WOPR).

W związku z tym dla tych wszystkich, którzy chcieliby skorzystać z tych dopuszczonych miejsc, "wskazujemy" ich umiejscowienie:

Oczywiście oficjalnych i sprawdzonych przez Sanepid miejsc, gdzie można zażywać kapieli jest na terenie Mazowsza zdecydowanie więcej. Są to jednak miejsca, które nie spełniają kryteriów kąpieliska, mimo że zostały sprawdzone i w większości przypadków ich wody otrzymały opinię przydatności. Są to więc tylko miejsca kąpielowe, czyli takie, które nie posiadają wystarczającego zaplecza, ani/lub nie są strzeżone przez odpowiednie służby. Ale im poświęcimy kilka słów w osobnym miejscu

Redakcja