Zegrzyńskie, jezioro

Typ obiektu: Zbiornik sztuczny Gmina: Wieliszew Powiat: Legionowski Województwo: Mazowieckie Region: Mazowsze Nazwa poboczna: Zalew Zegrzyński Informacje dodatkowe:

Oficjalna nazwa to Jezioro Zegrzyńskie, ale potocznie używana jest forma Zalew Zegrzyński. Zbiornik powstał po przegrodzeniu koryta Narwi (zapora w Dębem). Powierzchnia zbiornika wynosi ponad 3 tys. ha, długość 41 km, szerokość do ok. 3,5 km. Zbiornik łączy się z rzekami Bug, Narew oraz Wisła (poprzez Kanał Żerański). Zalew jest miejscem rekreacji mieszkańców Warszawy i okolic w związku z licznymi ośrodkami sportów wodnych. Szczyt świetności przeżywało w latach 70. XX wieku, wtedy też wokół zbiornika powstało wiele ośrodków wypoczynkowych. Wokół zalewu znajduje się wiele szlaków rowerowych o łącznej długości ponad 350 km. 

 W wodach Jeziora Zegrzyńskiego występują między innymi takie ryby jak: leszcze, liny, karpie, okonie, sandacze, szczupaki, sumy, wzdręgi, bolenie, jazgarze, miętusy, węgorze, karasie (srebrzysty i złoty), jazie, klenie oraz tołpygi. Na wodach zbiornika uprawiane jest żeglarstwo, a kilkanaście razy w roku organizowane są imprezy regatowe. Zimą na jeziorze pojawiają się bojery, iceflyery i iceboardy. Oprócz żeglarstwa uprawiany jest również kitesurfing, windsurfing, kajakarstwo, wioślarstwo i sporty motorowodne.

Ogłoszenia drobne

Ten obiekt nie posiada zamieszczonych ogłoszeń.